Prečo sa oplatí prezúvať pneumatiky

Datum: 04.01.2022

Majiteľov vozidiel by sme mohli zaradiť do dvoch skupín. V prvej skupine sú tí, ktorí nedajú na prezúvanie dopustiť a v druhej tí, ktorí jazdia aj v zime na letných gumách.

Prečo sa oplatí prezúvať pneumatiky

Problém je, že to, čo zákon nariaďuje, nie vždy konsoliduje so zdravým rozumom. V prípade zimných pneumatík však toto pravidlo neplatí a mať obuté zimné gumy je viac ako rozumné.

Zimné pneumatiky nie sú len o eliminácii rizika šmyku

Väčšina ľudí si kúpi zimné pneumatiky, aby predišli šmyku na zľadovatenej alebo zasneženej vozovke. Zimné pneumatiky sú viac ako len ochranou proti šmyku. Aj najlacnejšie pneumatiky určené na zimné obdobie vám pomôžu v mrazoch viac ako drahé letné. Zimné pneumatiky sú vyrobené tak, aby netvrdli ani počas mínusových teplôt. Takéto vlastnosti nemajú žiadne letné pneumatiky, ktorým chýbajú prímesi siliky. Stvrdnuté bočnice letných pneumatík pri nízkych teplotách znamenajú takmer nulovú priľnavosť na vozovku. Zimné pneumatiky sú vyrobené tak, aby ubrzdili na snehu či ľade, aby zvládli šmyk i zapadnutie do snehu. Vďaka hlbším drážkam dokážu jazdiť aj po závejoch. Napriek tomu vám do hôr odporúčame na strechu pripevniť strešné boxy a do nich pribaliť snehové reťaze alebo vyslobodzovacie pásy. Samozrejme, že všetky uvedené vlastnosti majú len pneumatiky, ktoré spĺňajú technické požiadavky. Pri prezúvaní skontrolujte celý plášť pneumatík, zmerajte jeho dezén (minimum 4 mm) a venujte pozornosť aj bočniciam.

Nie vždy zimné pneumatiky pomôžu

Jedným extrémom sú vodiči, ktorí jazdia celý rok na letných gumách a druhým tí, ktorí majú na kolesách zimné pneumatiky od januára do decembra. To, čo platí pri letných pneumatikách v zime, platí aj pri zimných v lete. Pri vyšších teplotách zimné pneumatiky priveľmi zmäknú a ich brzdná dráha sa predĺži takmer raz toľko. Zároveň kolesá obuté v zimných pneumatikách sa v lete veľmi ťažko ovládajú, nemajú rýchlu odozvu. Takéto správanie pneumatiky pocítite hlavne v zákrute, kde vám na zimných pneumatikách pri vysokých teplotách hrozí šmyk. Ako presvedčiť zarytého odporcu prezúvania? Možno ho presvedčí fakt, že zimné pneumatiky v lete sú veľmi hlučné a spotrebujú oveľa viac paliva ako letné kvôli zvýšenému valivému odporu. Čiastočným riešením môžu byť celoročné pneumatiky. Pripravte sa však na ich vyššiu cenu a aj na to, že vám vydržia veľmi krátky čas. 

 

 

 

Čítané: 667 x