Na jar je ten správny čas kúpiť štvorkolku

Datum: 11.03.2022

Slnečných dní pribúda a vy už rozmýšľate, ako si spestríte dlhé dni aktivitami vonku. Niektorí vyrazia na bicykloch do prírody, iný sadnú na motorku a budú sa preháňať po diaľnici. Čo tak spojiť obe aktivity dokopy?

Na jar je ten správny čas kúpiť štvorkolku

Môžete jazdiť po lese a tiež po cestách. Je to jednoduché, zájdite do špecializovanej predajne a kúpte si štvorkolku.

Jazdiť na štvorkolke zvládne každý

Naučiť sa jazdiť na štvorlkolke je oveľa jednoduchšie ako jazda v automobile. Ak ste zvládli skúšky na vodičský preukaz typu B, tak si na štvorkolku pokojne sadnite. Práve spomínané vodičské oprávnenie musíte vlastniť, ak chcete na štvorkolke vyjsť ďalej ako z garáže. Niektoré štvorkolky disponujú variátorom a iné môžete riadiť manuálne. Niektoré majú riadidlá a iné volant. Tie s riadidlami sa podobajú na motorky alebo trojkolky. Sami sa presvedčíte, že s výberom správneho stroja budete mať problém. Našťastie vám poradia predajcovia, ktorí vám iste predstavia celú paletu modelov štvorkoliek. Ktoré typy poznáme?

Športové štvorkolky

Športový model štvrokolky nájdete na internete aj pod názvom quad. Tieto štvorkolky majú sedenie pre jedného alebo dvoch ľudí, riadidlá a podľa homologizácie môžu jazdiť po lese, ceste i diaľnici. Ide o stroje s vyšším výkonom, ktorý využijete pri driftovaní po kopcoch alebo pri vyberaní zákruty. Vďaka nižšej konštrukcii a zadnému pohonu vám umožnia jazdiť vysokou rýchlosťou. Pre športový zážitok je lepšie zvoliť stroj s manuálnou prevodovkou.

Úžitkové štvorkolky

Ak si správne vyberiete, tak sa úžitková štvorkolka stane nielen vašim parťákom na zábavu, ale tiež na prácu. Toto vozidlo nezapadne v žiadnom teréne a dokážete s ním robiť podobné kúsky ako so športovým modelom. Úžitkové štvorkolky sú tak výkonné stroje, že odporúčame prvé jazdy absolvovať so skúsenejším šoférom. Mnohí začiatočníci skončili s úžitkovou štvorkolkou v priekope. Opäť ide o stroj, ktorý má riadidlá a vo väčšine prípadov pohon na všetkých štyroch kolesách. Výhodou pracovnej štvorkolky je to, že plne nahradí traktor a iné poľnohospodárske stroje.

Nákladné štvorkolky

Nákladná štvorkolka sa v mnohom podobá úžitkovej, ale riadite ju pomocou volanta. Zároveň disponuje nakladacou korbou a krytou kabínou pre pasažierov. Pohon 4x4 a možnosti pripojenia poľnohospodárskych nástrojov robia z nákladnej štvorkolky stroj užitočný na každej farme.  

 

 

Čítané: 1028 x