Rozšírené hľadanie
Štvrtok 30. November 2023 |
meniny má Ondrej, Andrej

Ako na premnožené komáre?

Datum: 11.01.2022

Komáre nám počas letných večerov sťažujú pobyt vonku a spánok pri otvorenom okne. Pre ne prirodzené, pre nás otravné až nezdravé satie krvi podnecuje, že hľadáme rôzne spôsoby, ako na boj s komármi.

premnožené komáre

Najjednoduchšie je zlikvidovať ich, no aj tento otravný hmyz má svoju funkciu v ekosystéme. Ideálne, ak stavíme na prostriedky odpudzovania, vytvárania nekomfortných podmienok v danom prostredí.

Ako sa chrániť pred komármi?

Ich aktivita v letných mesiacoch je najväčšia zrána a po západe slnka. Jedným z riešení je v tom čase nevychádzať vonku, no im v náletoch nebránia ani menšie okenné otvory či medzery medzi dvermi a zárubňou. Dostanú sa takmer všade, preto sú štípance na tele od komárov v lete bežným úkazom.

O to viac, keď sú v danom roku premnožené. Zvýšený pozor si dávame vo vlhkom, neudržiavanom prostredí. Vyhovuje im hromada rastlín, tráv a zdrojov vody. Chrániť sa pre nimi vieme len zvýšeným vrstvením oblečenia, čo v lete veľmi neprichádza do úvahy.

Odhalené miesta si počas pobytu vonku natierame repelentným prípravkom, ktorý pôsobí ako skvelý odpudzovač komárov. Môžeme použiť prírodné prostriedky, ako napr. biely ocot alebo hotové zakúpené. Okrem prípravkov v spreji považujeme za dobrú alternatívu aromalampy s levanduľovým, eukalyptovým, klinčekovým, ligurčekovým alebo mätovým olejom. Nielenže tieto prostriedky odpudzujú otravný hmyz, ba dokonca vytvárajú príjemnú letnú idylku, zlepšujú čaro okamihu. To si o to viac užijeme, keď ich budeme môcť použiť aj ako odpudzovač múch a iného nepríjemného hmyzu doma aj vonku. 

Čo používať na otravné komáre vo väčších priestoroch?

Doma aj na terasách, kde je zdroj elektriny, možno tento otravný hmyz nachytávať na ultrazvukové vlny. Tie vysiela elektrický lapač hmyzu za veľmi nepríjemných odpudzujúcich vibrácií. Mnohé ich však lákajú na tlmené svetlo, no po kontakte so zdrojom hmyz zahynie. Takisto môže ísť o rad odpudzovačov s uvoľňovaním účinnej repelentnej látky. Pre človeka neškodná, pre bzučiaci hmyz fatálnou záležitosťou.

Foto:

 

Čítané: 571 x