Najstrašidelnejšie lode histórie

Datum: 31.12.2021

Námorné dejiny sú plné záhad o zmiznutých lodiach alebo záhadne zmiznutej posádke. More k takýmto príbehom priam láka. Svetový oceán pokrýva takmer tri štvrtiny povrchu Zeme a na jeho dne spočívajú približne 3 milióny vrakov lodí. To sú tri milióny príbehov. Väčšinu z nich však nikdy nespoznáme.

Najstrašidelnejšie lode histórie

Mary Celeste

Mary Celeste (Mária Nebeská) predstavuje asi najznámejšiu a najdiskutovanejšiu námornú záhadu všetkých čias. 4. decembra 1872 narazila anglická plachetnica Dei Gratia uprostred Atlantického oceánu na opustenú americkú loď bez posádky, Mary Celeste. Bolo to zvláštne stretnutie. Nielen preto, že kapitáni oboch plavidiel sa dobre poznali, ale aj preto, že obe lode vyplávali na svoju cestu do Európy z rovnakého prístavu v New Yorku len pár dní po sebe. Mary Celeste pritom vyrazila na svoju cestu ako prvá a keďže bola výrazne rýchlejšou loďou, bolo toto nečakané stretnutie na mori od začiatku zlou predzvesťou. Kapitán Dei Gratia poslal na záhadnú loď dvoch svojich ľudí, aby preverili situáciu. Tí sa po krátkej obhliadke vrátili so šokujúcou správou. Loď je opustená, po posádke (kapitán s manželkou a dvojročnou dcérkou, dvaja dôstojníci, kuchár a štyria námorníci - všetko prvotriedni moreplavci) niet ani stopy. Loď nevykazovala výraznejšie známky poškodenia, zostalo na nej množstvo osobných vecí a aj celý náklad. Chýbal iba záchranný čln a vyzeralo to, akoby posádka opustila loď narýchlo. Posledný záznam z lodného denníka, ktorý tiež zostal na lodi, bol deväť dní starý, a Mary Celeste sa podľa neho vtedy nachádzala zhruba 740 km od miesta stretnutia s Dei Gratia. Otázka o osude posádky Mary Celeste zostáva do dnešných dní nezodpovedaná.

Bludný Holanďan

Ak by sme zostavovali rebríček najstrašidelnejších lodí, na prvom mieste by takmer určite skončil Bludný Holanďan. Prízrak morí blúdiaci oceánmi a prinášajúci nešťastie lodiam, ktoré pri svojej večnej púti stretne. Existuje niekoľko verzií tohto príbehu, ale ten najznámejší hovorí o istom holandskom kapitánovi, ktorý bol vynikajúci moreplavec. Keď sa mu napriek maximálnemu úsiliu počas jednej plavby nedarilo prekonať nepriazeň počasia a doraziť do svojho cieľa, preklial ho a prisahal, že bude na mori dovtedy, kým cieľ nedosiahne, aj keby to malo trvať do súdneho dňa. Kliatba sa obrátila proti nemu a on a jeho posádka sú odvtedy odsúdení križovať moria naveky.

El Caleuche

El Caleuche je mýtická loď duchov plaviaca sa pri pobreží Čile. Je súčasťou miestneho čilského folklóru a kultúry. Táto strašidelná loď, ktorej posádku tvoria mŕtvi stroskotaní námorníci a čarodejnice, sa objavuje zásadne v noci alebo sa vynorí z hmly, žiariaca svetlom, hrajúca hudbou a ozývajúca sa smiechom, aby vzápätí hneď zmizla bez zanechania najmenšej stopy svojej existencie.

 

 

 

Čítané: 1744 x