Najčastejšie príčiny neprimerane vysokej spotreby vozidla

Datum: 04.08.2022

Pri pohľade na účty za benzín sa chytáte za hlavu a rozmýšľate, prečo je spotreba vášho vozidla vyššia ako sa uvádza v manuály.

Príčiny zvýšenej spotreby

Príčiny zvýšenej spotreby automobilov môžu byť viaceré, ale najčastejšie ide o technický stav vozidla, nesprávnu technika jazdy či využívanie rôznych prídavných zariadení k vozidlu. Aké sú dôvody neprimeranej spotreby vo vašom prípade?

Technické poruchy zvyšujúce spotrebu automobilu

Najčastejšou technickou príčinou zvýšenej spotreby vozidla je zanesený vzduchový filter. Vzduchový filter zabezpečuje spaľovanie paliva, a preto jeho upchatie vedie k nepriechodnosti vzduchu cez valce a k enormnej spotrebe. Kvôli zaneseným filtrom môže byť spotreba vyššia až o dva litre na sto kilometrov. Znamená to, že mesiac jazdenia s touto poruchou vás môže stáť toľko ako nové hliníkové disky. Výmena vzduchového filtra nie je finančne náročná, s výmenou neotáľajte. Filter si dajte raz do roka skontrolovať v servise, aby ste si boli istí jeho bezchybným stavom. V servise by vám mali overiť tiež ložiská, lambda sondu, opotrebovanie valcov motora, výfuk a polohu bŕzd ku kotúčom.

Pozor na stav pneumatík a hlavne na tlak v nich

Kúpiť si nové, kvalitné pneumatiky Kormoran neznamená, že sa nasledujúce mesiace nemusíte o stav pneumatík zaujímať. Overovať by ste mali pravidelne predovšetkým tlak v pneumatikách. Odborníci hovoria o meraní tlaku raz za dva týždne alebo pred dlhšou cestou. Na neprimerane vysokú spotrebu má vplyv predovšetkým nízky tlak v pneumatikách. Podhustené pneumatiky majú vyšší valivý odpor, ktorý je pri spotrebe kľúčovým faktorom. Ako veľmi kľúčovým? Podhustené pneumatiky vám k účtu za palivo pridajú až tretinu.

Za zvýšenú spotrebu si môžete aj vy sami

Spotreba sa zvyšuje s každým príslušenstvom, ktoré k vozidlu pripojíte. Nemyslíme tým len prívesné vozíky. Posledné roky sú veľmi populárne strešné boxy, ktoré nahradia preplnený kufor zaplnený drobnosťami. Strešný box je skvelá pomôcka, ale nenechávajte ho na streche vozidla po prevezení nákladu. Zvyšuje totiž spotrebu takmer o 40 %. Podobne sú na tom strešné nosiče bicyklov. Dajte si záležať na tom, aby mal box aerodynamický tvar a bol na streche správne umiestnený. S boxom na streche jazdite plynulo a pomalšie. Či už s boxom, alebo bez neho, voľte pri riadení vyšší prevodový stupeň a nepreháňajte to s brzdením a prudkým zrýchľovaním. Posledné dve menované činnosti nie sú veľmi vhodným spôsobom riadenia počas zimy, kedy by vám nemuseli pri tomto štýle jazdy stačiť ani snehové reťaze na dodávky a dostali by ste šmyk.

 

 

Čítané: 206 x