10 tipov na zimnú výbavu do vozidla

Datum: 09.01.2023

V zime sa počas jazdy automobilom môžete dostať do situácií, v ktorých sa vám zíde zimná výbava. Výbava na zimu sa diametrálne odlišuje od tej letnej.

10 tipov na zimnú výbavu do vozidla

Na zasnežených cestách číha oveľa viac nástrah ako na suchej, letnej vozovke. Šťastie vždy praje pripraveným, a preto si počas chladných mesiacov nezabudnite do kufra pribaliť nasledujúce pomôcky.

1. Zimné pneumatiky

Zimné pneumatiky síce nie sú príslušenstvo, ale sú základom bezpečne jazdy. Pred prezutím letných pneumatík za zimné, skontrolujte stav dezénu a nezabudnite pneumatiky nafúkať na správny tlak. Vynechať by ste nemali ani nastavenie geometrie.

2. Snehové reťaze

Snehové reťaze je možné využiť aj mimo horských ciest. Ak sa vám nechcú vo vozidle prevážať oceľové reťaze, kúpte si textilné, ktoré sú veľmi skladné. Testy pneumatík popredných motoristických časopisov odporúčajú textilné reťaze ako veľmi účinné.

3. Rozmrazovač skiel

Komu sa nelení, tomu sa zelení, ale kto je pripravený, môže byť i lenivý. V prípade, že nenávidíte škriabanie skiel klasickou škrabkou, nezabudnite si pred zimnou kúpiť rozmrazovač skiel. Funguje za pár sekúnd.

4. Škrabka

Patríte medzi klasikov, ktorí si ráno radi zašportujú? Vozte so sebou škrabku na sklá. Kúpte radšej škrabku s dlhšou rukoväťou a nezabudnite do kufra pribaliť rukavice. Niektoré škrabky dokonca rukavicou disponujú.

5. Lopata

Okrem zamrznutých skiel vás počas zimného rána môže prekvapiť nános snehu okolo pneumatík. Nezostane vám nič iné, ako auto z parkoviska vyhrabať. Teda za predpokladu, že máte v kufri lopatu.

6. Metlička

Jazdiť so snehom na streche či na sklách je nebezpečné a tiež protizákonné. Takouto jazdou ohrozujete seba i ostatných vodičov. Vozte so sebou zmeták a pred šoférovaním poriadne očistite celé vozidlo.

7. Nemrznúca kvapalina

Iste ste pred zimnou vymenili nemrznúcu zmes v chladiacom systéme vozidla. Nezabudnite ani na výmenu kvapaliny do odstrekovačov. Pomôže čiastočne odstrániť ľad zo skiel a pri čistení okien nezamŕza.

8. Štartovacie káble

Batéria vplyvom nízkych teplôt trpí. Dokonca aj novšie akumulátory dokážu v zime vypovedať službu. V tomto momente vás zachránia štartovacie káble a dobrý sused.

9. Ťažné lano

Mimo miest bývajú cesty poriadne zaviate snehom. Zapadnúť do vysokého záveja je veľmi nepríjemné. Ešte nepríjemnejšia bude faktúra za vyslobodenie vozidla odťahovkou. Lacnejšie vás vyjde kúpa ťažného lana.

10. Ochranná plachta

Nejazdíte vozidlom denne? Kúpte si ochrannú plachtu. Plachta ochráni vozidlo pred snehom a námrazou. Čiastočnou ochranou sú okenné clony.

 

 

Čítané: 70 x