Kedy vznikla prvá podprsenka?

Datum: 31.12.2021

V dnešnej dobe je možné si vybrať z nespočetného množstva typov podprseniek. Od čipkovaných, cez hladké, vystužené, s vypchávkami, s kosticami, gélové, tehotenské, dojčiace až po korzetové, či športové.

Kedy vznikla prvá podprsenka

Podprsenky sa predávajú v mnohých typoch, veľkostiach, v rôznych materiálových a farebných prevedeniach. Vďaka podprsenkám a ich vlastnostiam stúpa aj sebavedomie žien. Každá si dnes už ľahko vyberie to, čo jej najviac vyhovuje a v čom sa cíti príjemne. V súčasnosti už považujeme tento kúsok oblečenia za úplne bežný. Nie vždy ale tomu tak bolo.

Podprsenka ako ju dnes poznáme, prešla od svojho vzniku veľmi dlhým a zaujímavým vývojom, od jednoduchého kusu látky alebo kožušiny omotaného okolo tela, cez korzety, až po prvú spodnú bielizeň, ktoré malo ešte stále k svojmu súčasnému vzhľadu a vlastnostiam pomerne ďaleko.

Za zrod prvej naozajstnej podprsenky ako ju poznáme dnes môžeme poďakovať Mery Phelps Jacobovej. Ako k nemu došlo? K svojmu revolučnému objavu sa táto dáma dostala úplne náhodne. Keď sa chystala v roku 1913 na newyorský ples, zistila, že jej korzet presvitá pod plesovou róbou. Napadlo ju spojiť jednu stuhu a dve malé vreckovky a prvá podprsenka bola na svete. Svoj vynález nazvala "Backless Brassiere". Know-how na zhotovenie podprsenky od nej odkúpila americká spoločnosť Warner Brothers Corset za čiastku 1500 dolárov. Mohli si gratulovať, pretože toto bola ich najlepšia investícia, akú mohli urobiť. Počas nasledujúcich 30 rokov sa firme podarilo zarobiť na výrobe podprsenky viac ako 15 miliónov dolárov.

Keď však v roku 1914 udelili Mary Phelps Jacobovej patent za vynájdenie podprsenky, nikto ešte netušil, že tento druh spodnej bielizne bol známy už v 15. storočí. Takýto nový poznatok získali archeológovia počas výskumu stredovekého hradu Lengberg v rakúskom Tirolsku. V južnom krídle hradu sa nachádzal odpad, ktorý obsahoval okrem rôzneho organického materiálu aj textílie. Išlo o viac ako 2700 kusov textilných fragmentov. Medzi nimi sa našli aj štyri kusy ženskej spodnej bielizne − podprsenky. Dve podprsenky mali charakter košieľky so všitými košíkmi a ďalšie dve sa podobali moderným typom. Všetky boli z plátna a ramienka mali zdobené zložitou čipkou. Výsledky skúmania potvrdili datovanie nálezov do 15. storočia. Tento objav pravdepodobne potvrdil, že ženy najskôr nosili podprsenku, potom korzet a až neskôr, v 20. storočí, bola znovuobjavená podprsenka. V odpade s textíliami sa zistil aj druh spodnej bielizne, ktorý vyzerá takmer ako dámske nohavičky. No podľa viacerých archeologických výskumov ženy pod sukňami nenosili nič. Spodky sa považovali skôr za symbol mužskej moci a dominancie.

 

 

 

 

Čítané: 639 x