Vtáctva sa natrvalo nezbavíme, vieme ho vyplašiť, vytvoriť mu nekomfortné podmienky pri nalietavaní. Ako na to? Dozviete sa už v tomto článku!
Kedy už vtáctvo záhrade škodí?
Vtáky v záhrade sú jedným z najlepších prirodzených pomocníkov v boji proti hmyzu, červom a ulitníkom, ktoré sa živia drobným bobuľovitým, kríkovým, ale aj rozsiahlejšou záhradnou výsadbou. Môže ísť teda o rôzne semená, bohatú vínnu révu či veľký ovocný sad za domom. Avšak rovnako rýchlo dokážu pôsobiť priam proti srsti užívateľa danej záhrady! Na to, čo doposiaľ ochraňovali, nalietajú, niekedy až v kŕdľoch. Jednoducho sa potrebujú nakŕmiť, a tak plody vašej úrody sa pre ne stávajú tou najľahšou korisťou.
Ako odohnať vtáky zo záhrady?
Je jasné, že vtáctvu neubližujeme. Hľadáme humánne, ľahko dostupné prostriedky, ako ich odohnať. Ideálne s okamžitým a dlhodobým účinkom, no nie na stálo. Každý plašič vtákov je pre ne najodpudzujúcejším len pri prvom kontakte. Postupne si na ne vtáctvo zvykne a považuje ich za prirodzenú súčasť teritória. Vašou snahou má byť ochrániť svoj priestor a donútiť vtáctvo hľadať si útočisko a zdroj väčšej obživy mimo neho.
V našich podmienkach sa najčastejšie stretávame s vynaliezavými pomôckami na odrážanie svetla nepríjemného pre vtáky. Takýto zdroj a zároveň účinný odpudzovač vtákov môže byť použitý plastový kryt, igelitové vrecko, CD, DVD alebo strašiak v záhrade z rôznych textílií a trblietavých dekorácií.
Ako oveľa efektívnejší spôsob považujeme sofistikované generátory ultrazvukových signálov. Ich výhodou je, že sú pre vtáctvo veľmi nepríjemné a vďaka automatickým zmenám kmitočtov a výkonu si na ne nedokážu zvyknúť. Tieto plašiče vtákov garantujú dlhodobú životnosť, ochranu vonkajších i vnútorných priestorov. Vtáctvo neohrozujú, neusmrcujú, len ohraničujú priestor, kde im umožňujú krúžiť a nalietať.