Ako sa zbaviť medvedíka obyčajného?

Datum: 06.01.2022

Staráte sa o svoju záhradu, pravidelne ju hnojíte a zavlažujete? V domácich podmienkach vám nechýba ani vlastný kompost, úroda v skleníku či v parenisku? Takéto ideálne podmienky vyhovujú nielen vám ako užívateľovi záhrady, ale aj rôznym všežravým škodcom.

Ako sa zbaviť medvedíka obyčajného

Jedným z nich je aj medvedík obyčajný, známy aj ako krtonôžka obyčajná alebo ľudovo šťúr. 

Záhradkárov rozhodne nepoteší, že práve medvedík patrí k odolnému a veľmi škodlivému hmyzu. Svoj život trávi pod zemou. Na to, aby v týchto podmienkach prežil, mu dopomáha vlastná anatomická výbava. Za tú považujeme veľké predné končatiny (podobné krtom). Pomocou nich si vytvára priam sieť chodieb. Ľahšie sa tak dostáva k rastlinnej výsadbe, no rozhodne nepohrdne ani hmyzom či dážďovkami. Vo svojej genetickej výbave majú títo škodcovia aj krídla, a tak sa premiestňujú rýchlejšie, dokonca prelietajú mimo záhrad.

Prirodzení nepriatelia medvedíkov v záhrade   

Niekto by povedal, že klin sa klinom vybíja a iní, že prírodu neoklameme. Pravda je opäť niekde v strede, a tak na ňu bližšie nazrime. Príroda nám proti jednému škodcovi vie poskytnúť vždy väčšieho predátora. Na boj s medvedíkom v záhrade použijeme mačku, psa alebo hrabavé sliepky. Ešte predtým ich výskytu zabránime vhodnou sezónnou starostlivosťou o záhradu. Je nutné pôdu pravidelne kypriť, hlboko prerýľovať. A tak možno nebude vôbec nutné mechanicky odstraňovať hniezda s vajíčkami či neskôr sa len smutne prizerať na spustošené plochy.

Proti medvedíkom v záhrade je najlepšie ísť prírodnou cestou. Dôkazom toho je napr. maštaľný hnoj ako ich veľké lákadlo. Vo svoj prospech to možno využiť v samostatných kôpkach, ktoré neskôr zlikvidujete. Môžete im ho ponúknuť v jamkách na prezimovanie, no tých sa neskôr takisto spolu s medvedíkmi zbavíte. Vhodné sú aj chemické odpudzovače, ale odporúčame vyberať na rastlinnej báze s účinkom aj proti iným záhradným škodcom.

 

 

 

Čítané: 745 x