Ako si vybrať pascu na myši a potkany?

Datum: 11.01.2022

Keď sa u nás udomácnia, je náročné ich vykynožiť. Vyžaduje si to veľkú trpezlivosť, čas, ale aj zručnosť a vynaliezavosť pri príprave pascí a samotnom odchyte.

Ako si vybrať pascu na myši a potkany

Myši ani potkany už nemožno považovať len za prosté hlodavce. Sú obratné, rýchlo sa prispôsobujú a často prekabátia aj svojho „gazdu“. Ako si s nimi poradiť?

Šramot za nábytkom je len prvým varovným signálom, že sa u vás usídlil hlodavec. Chytiť ho je veľmi náročné, navyše sa rýchlo rozmnožuje, čo vedie k ešte väčším problémom. Po tom, ako si všimnete neporiadok v špajze, na poličkách, trus po zemi, je najvyšší čas proti nim zakročiť. Situácia sa bude len stupňovať, usídlia sa v rôznych ťažko prístupných škárach, pustia sa do nábytku, textílií, elektroniky a káblov. V ceste im nebude nič stáť.

Na čo si dávať pozor pred výberom pasce na myši a potkany?

Pascu na myši používame zväčša ako krajné, no najúčinnejšie riešenie. Metlou ani zmetákom ich určite neohúrime, zato voňavou a chutnou návnadou áno. Pascu vyberáme a aplikujeme rozumne, jednoducho sa skúsime vcítiť do hladného „predátora“. Treba dobre poznať, kadiaľ sa myš alebo potkan najviac pohybuje. Presne tieto chodbičky využívame na umiestnenie návnady. Taktiež zvažujeme, aby sme pascou neohrozili ostatných členov rodiny či domácich miláčikov. 

Aké sú možnosti pre výber pasce na myši a potkany?

Najjednoduchším domácim riešením je na kus lepu umiestniť voňavý kus syra, čokolády alebo orieška. Ak to nezaberá, zväčša sa uchýlime ku klasickým dreveným pascám alebo lepovým kartičkám/knihám. Sú výhodné, keďže umožňujú odchyt myší, potkanov, ale aj lezúceho a iného otravného hmyzu v domácnosti bez použitia rodenticídov. Lepové pasce predstavujú veľmi ľahkú manipuláciu. Stačí prípravok vybrať z obalu, umiestniť do skrýše a obohatiť o chutnú návnadu. Počas aplikácie si chránime pokožku a oči. Ruky si umyjeme teplou vodou a pascu necháme účinkovať.

 

 

 

Čítané: 468 x