Ako sa zbaviť hadov v záhrade?

Datum: 12.01.2022

Slniť sa na záhrade môžeme vidieť kdekoho, ale pri pohľade na hada či iné plazy okamžite podľahneme strachu. Nebudeme totiž klamať – sú nám odporné, odpudivé, v ich blízkosti sa cítime ohrození a neraz myslíme na to najhoršie.

Ako sa zbaviť hadov v záhrade?

Pre ne výhodou, pre nás zdroj adrenalínu predstavuje ich dlhé, štíhle telo, rýchly pohyb, flexibilita a prirodzené splynutie s okolitým prostredím. Ani možno netušíme, s koľkými hadmi sme si na svojich záhradách boli tak blízki! Ako tomu bezpečne predchádzať a humánne odplašiť hady z pozemku?

Zveľaďujeme, ale nepreplňujeme

To považujeme za gro, keď nás už okolnosti donútia dať sa na boj s hadmi a inými plazmi vo svojich záhradách. Základom je udržiavaný priestor, pod čím rozumieme pravidelne kosený trávnik bez nadmernej zálievky a minimálne možnosti úkrytu. Tým by sme im len zlepšovali prísun k potrave a komfort.

Plazy sa totiž vyskytujú všade tam, kde sú ideálne podmienky na prežitie hlodavcov, krtov, vtákov a hmyzu. Vyhľadávajú preto bujné rastlinné priestranstvá, vodné plochy, odpadky a kompost na záhrade. Taktiež nepohrdnú hromadou dreva, slamy, škárami a rôznymi žľabmi medzi záhradnou výbavou.

Z toho vyplýva jednak to, že o svoj dvor a záhradu sa treba starať celoročne. Inak sa stane útočiskom aj pre tieto odpudzujúce tvory. V prvom kroku poriadok, v druhom ochrana pred hlodavcami, ktorou si zlepšujeme podmienky, ako odplašiť hady z pozemku

Aké metódy na odpudenie hadov z pozemku uprednostniť?

Ľahko dostupné a rýchle na aplikáciu bývajú rôzne prípravky na plazy v záhrade. Navyše, ich účinky sú odpudzujúce aj pre hlodavce či hmyz, a tak máme postarané o viacerých neželaných hosťov. Vyberáme ale také produkty, ktorými neohrozíme svoje zdravie ani domáce zvieratá. Informujeme sa, či skutočne ide (pre človeka) o netoxické výrobky.

Ďalšou skvelou alternatívou je odpudzovač/plašič hadov. Funguje na princípe vysielania ultrazvukových signálov so zmenami v kmitočte. Tým si tvor na to nezvykne, cíti sa nekomfortne až ohrozene. Tieto zariadenia vykazujú vysokú účinnosť až do stoviek m2. Pôsobia negatívne aj na iných nepriateľov v našich záhradách, preto považujeme takúto investíciu za rozumnú.

 

 

 

 

Čítané: 489 x