Čo sa stane s telom, ak pijete príliš veľa vody

Datum: 31.12.2021

Extrémy sú pre človeka takmer vždy smrteľné. Môžete zomrieť z najsilnejšieho psychologického šoku a rovnako tak aj z najjasnejšieho potešenia.

Čo sa stane s telom, ak pijete príliš veľa vody

V oboch prípadoch to srdce nevydrží. A to isté platí pre vodu. Myslíme si, že zomrieť môžete len na dehydratáciu, a ak pijete priveľa vody, jednoducho vytečie močom a je to bez následkov pre telo. Ale nie je to tak. Ak pijete príliš veľa vody, môžete mať vážne zdravotné problémy.

Môže sa vyskytnúť hyponatrémia

Hyponatrémia je stav, pri ktorom koncentrácia sodíkových iónov v krvnej plazme klesne pod 135 mmol/l, pričom norma je 136-142 mmol/l. Človek môže pociťovať závraty, bolesti hlavy a celkovú nevoľnosť, ktorá so zhoršovaním stavu prechádza do zmätenosti a necitlivosti. Ak budete naďalej piť tekutiny a znižovať koncentráciu sodíkových iónov, môže to viesť ku kóme a dokonca k smrti. Ak si myslíte, že ide o fantázie, existujú oficiálne zaznamenané úmrtia ľudí na hyponatrémiu. Ako napríklad v roku 2007 jedna žena vypila šesť litrov vody za tri hodiny v súťaži, aby vyhrala konzolu Nintendo Wii. Po prekročení maximálnej hranice začala vracať a po niekoľkých hodinách zomrela.

Môžu začať záchvaty

Aby sa srdce, rovnako ako všetky ostatné svaly vo vašom tele, normálne sťahovalo, potrebuje elektrolyty. Keď pijete vodu s mierou, takmer nikdy nezmiznú. Ale ak to preženiete, tieto elektrolyty sa začnú vyplavovať, čo môže viesť k záchvatom a arytmiám. Prinajmenšom to bude nepríjemné a v niektorých prípadoch, napríklad pri ochoreniach kardiovaskulárneho systému, dokonca spôsobí ich zhoršenie.

Môže sa vyskytnúť mozgový edém

Keď sa do tela dostane príliš veľa tekutín, obličky ich nestihnú prefiltrovať a telo začne doslova opúchať. Vrátane mozgových buniek, ktoré sa zväčšujú, čo spôsobuje edém, a to zase zvyšuje tlak na lebku. To spôsobuje všeobecnú slabosť, nevoľnosť a zvracanie. Tieto príznaky patria medzi prvé príznaky nadmernej hydratácie a intoxikácie vodou. Okrem toho môže edém mozgu viesť ku kóme a dokonca k smrti.

Môžu sa objaviť opuchy končatín

Ako sme už povedali vyššie, veľké množstvo vody spôsobuje edém. Ak však konzumujete príliš veľa soli, účinok sa môže zosilniť, keď pijete vodu bohatú na minerály. Obličky nestihnú odstrániť prebytočnú tekutinu a soli z tela a začnú sa hromadiť v končatinách, čo vedie k opuchom chodidiel a dlaní a následne aj celých rúk a nôh.

Môže sa vyskytnúť nadmerné potenie

Vlhkosť sa odstraňuje dvoma spôsobmi – močením a potením. Keď si obličky nevedia poradiť s prebytočnou tekutinou vstupujúcou do tela, na pomoc sa im pripájajú potné žľazy, ktoré začnú tvrdo pracovať, aby pomohli telu vyrovnať sa s nadmernou hydratáciou. To vedie k tomu, že takmer každý pohyb spôsobuje nadmerné potenie. Nadmerné potenie je nebezpečné najmä v chladnom počasí, kedy vedie k rýchlemu podchladeniu a zápalu.

Môže sa objaviť neustála únava

Pitie príliš veľkého množstva vody, ako sme už povedali, odstraňuje z tela elektrolyty. To vedie k poruchám spánku a úzkosti, čo spolu s opuchmi a ďalšími príznakmi nadmernej hydratácie spôsobuje neustálu slabosť, apatiu a ospalosť.

Močenie sa môže zvýšiť

Bežne človek močí asi 6-krát denne. Ak sa však do tela dostane príliš veľa vody, môže to viesť k zvýšeniu močenia až 10-krát alebo viac, čo zase zaťažuje urogenitálny systém a môže vyvolať rozvoj niektorých infekcií.

Môže stúpať tlak

Vyššie sme spomenuli, že v dôsledku nadmerného množstva tekutín v tele dochádza k opuchu buniek. To isté platí pre všetky cievy, ktoré sa zúžia, čo znamená, že krvný tlak stúpa. To vedie k zrýchlenej srdcovej frekvencii, závratom, bolestiam hlavy, zníženiu ostrosti zraku, dýchavičnosti, zvýšenej úzkosti a ďalším príznakom vysokého krvného tlaku.

Čítané: 1413 x