7 dôvodov, prečo nosím v horách jedine turistickú obuv

Datum: 08.09.2023

Počas prechádzok po lese, ale i počas náročnejších výstupov často vidím ľudí obutých v nevhodných topánkach. Ako skúseného trekera ma tento stav mrzí, pretože som na vlastné oči videl záchranné akcie a nepekné dôsledky zranení v horách.

7 dôvodov, prečo nosím v horách jedine turistickú obuv

Patríte medzi turistov, ktorí nosia do hôr tenisky alebo sandále? Poviem vám, prečo je nosím v horách jedine turistickú obuv.

1. Každý krok si užívam

Turistická obuv je pohodlná. Je kompletne navrhnutá i ušitá tak, aby netlačila, dobre odpružila a chránila nielen chodidlo, ale tiež klenbu a členky. Ani po celodennom nosení obuv na nohách necítim.

2. Vydržím kráčať dlhšie

Opora pre chodidlá a členky v turistickej obuvi pri chôdzi po rovine i pri stúpaní je základom dlhej výdrže. V minulosti som zopárkrát išiel na túru v teniskách. Tento omyl sa prejavil tak, že po pár hodinách som sa cítil unavený. Teraz strávim celý deň v horách a necítim bolesti ani únavu.

3. Nebolia ma kĺby

Strmé kopce sú nástrahou pri výstupe i zostupe. Hlavne zostupy dávajú zabrať kĺbom. Počas bežného dňa, keď nosím obyčajnú obuv, kĺby ma začnú bolieť. Turistické topánky tlmia otrasy, takže sú kĺby a pohybový aparát chránené.

4. Nemám obavy o členky

Na vlhkom kameni alebo mimo vyznačených cestičiek je riziko vyvrtnutia členka obrovské. S turistickou obuvou mám istotu, že sú členky fixované. Ak milujete výstupy, kúpte si vyššiu obuv. Pánska a dámska turistická obuv nad členky je maximálnou ochranou.

5. Nemám obavy z dažďa

V mojej výbave sú turistické topánky, ktoré majú pod zvrškom všitú membránu. Membrána je vodeodolná, takže sa absolútne neobávam dažďa alebo stúpnutia do kaluže. Zároveň je membrána akousi klimatizáciou pre chodidlá, ktoré odvetráva.

6. Nebojím sa pošmyknutia

Obuv do hôr má členitú podošvu, ktorá je ako brzdný systém v automobile. Podošva zvyšuje trakciu počas chôdze po vlhkom lístí, mokrých kameňoch, jarnej rose alebo v zime po zamrznutých cestičkách.

7. Mám radosť z dizajnu

Turistická obuv je nielen ochranou, ale tiež dobre vyzerá. Robustné topánky s pevným prešívaním, koženým zvrškom, hrubou podošvou a viazaním vedúcim od prstov vyzerajú super. Som si istý, že aj vy si z ponuky obchodov s turistickou obuvou vyberiete.

 

Čítané: 12 x