Ako sa zbaviť potkanov?

Datum: 11.01.2022

Potkany v prírode sú súčasťou bežného ekosystému, zatiaľ čo v našich domácnostiach pôsobia ako neželaní až nebezpeční spoločníci. Za optimálnych podmienok prežívajú aj niekoľko rokov. Mať však takého podnájomníka na niekoľko sezón neveští nič dobré.

Ako sa zbaviť potkanov

Okrem šarapát medzi potravinami, nábytkom a oblečením prenášajú množstvo infekcií. Nesnažte sa ale na ne agresívne zaútočiť! Sú schopné vám to nepríjemne vrátiť. Ako teda vyhnať potkany, v ideálnom prípade sa ich natrvalo zbaviť?

Neobviňujte sa pre slabú hygienu či neporiadok

Hlodavce si mylne spájame s neudržiavaným prostredím. Po pravde, sa o neporiadok postarajú už ony samy. V našich podmienkach sa vyskytujú skôr teplomilnejšie druhy. S príchodom zimy vyhľadávajú zabezpečené priestory, kde nájdu svoj obľúbený zdroj obživy, vodu a dopriate im bude aj dosť tepla.

Pozor! Nie je tomu vôbec tak, že pokiaľ potkana nevidíte, nevidí ani on vás, resp. že sa u vás nemôže vyskytovať. Aj preto sa rôzne modernizovaný odpudzovač potkanov považuje za skvelé preventívne opatrenie. Ideálne, ak ide o nastaviteľné zariadenie, ktoré vás pri svojom pôsobení nevyrušuje hlukom, silným svetlom či vypúšťaním škodlivých látok do okolia. Stále platí, že dobrý plašič potkanov vykazuje vysoké účinky aj proti iným hlodavcom či hmyzu v domácnosti.

Jeho oči na vás...

Tým zdôrazňujeme, že v prípade potkanov ide skutočne o húževnaté, bystré a rýchle stvorenie. Tak ako jednému druhu vyhovuje skôr plávanie, iným viac lezenie a šplhanie. Ich aktivita sa pritom najviac prejavuje večer, v noci a zrána. Preto vôbec nemusíte mať ani tušenie, že vám vyhrýzajú obilniny, poškodzujú káble alebo si vytvárajú skrýšu medzi nábytkom.

Na skúšku ich prítomnosti vám poslúži nejedna účinná pasca na potkany. Obľúbené sú klietky s dobrou návnadou, ktoré taktiež možno použiť aj na menšie hlodavce či trebárs na kuny. Mnohí však chcú ísť na istotu, že už v blízkosti ich obydlia nebudú pôsobiť ako medzihostitelia chorôb. Zamerajú sa na jed na potkany, ktorý zasiahne ich nervovú sústavu, srdce alebo po smrteľnej dávke uhynú na vykrvácanie. Avšak s mnohými jedmi možno pracovať až po zaškolení a počas aplikácie dodržiavať prísne bezpečnostné pravidlá. Jednoducho... Bude to boj!     

 

 

Čítané: 409 x