Slimáky a slizniaky okupujú záhrady

Datum: 06.01.2022

Nikto z nás si nezakladá záhradku na to, aby sa prizeral, ako mu ju škodcovia pustošia. Žiaľ, príroda je silnejšia než ľudský záujem, no človek tvorom vynaliezavým. Preto nie je nemožné účinne zakročiť proti slimákom a slizniakom, ktorí napádajú mladé, poddajné a ešte mäkké výhonky rastlín.

Slimáky a slizniaky

V ceste im nestojí takmer nič

Slimákom a slizniakom sa v našich záhradách darí s príchodom teplých a daždivých dní. Navyše, ak k nim bola zima prívetivá a vajíčka nezamrzli, zanedlho ich budú húfy. V období rastu sú slimáky veľmi aktívne, žravé a vyhovuje im takmer všetko. Môže ísť nielen o mladé úžitkové sadenice, ale aj o okrasné rastliny. V krajnom prípade zničia celú záhradku, stávajú sa zdrojom infekcií a nákaz pre ďalšiu výsadbu v nej.

Účinné spôsoby, ako sa týchto škodcov zbaviť  

Najlepšie na slimáky a slizniaky je ísť humánnou cestou, ale s akým efektom? Zatiaľ čo sa jedni rozhodnú pre ručný zber škodcov do vedier, iní uvažujú nad trvácnejšími bariérami. Jednou z takých sú plechové nádoby v zemi s kvasnicami, rozhádzané dusíkaté vápno alebo popol z dreva s vysokým obsahom minerálnych solí. Cestu im znemožnia aj rozdrvené vaječné škrupiny a vôbec im nevonia zápach kávy. Mnohé z nich tak pôsobia nielen ako prekážka pre slimáky a slizniaky, ale aj ako účinné prírodné hnojivo do záhrady.

Ďalšie prírodné prostriedky na slimáky a slizniaky

V podstate sa ani nezameriavame na prípravky proti slimákom, ale na prostriedky, ktoré rýchlo a účinne pôsobia na ich prirodzené zvyky. Na slimáky a rovnako aj na slizniaky účinkuje hydratovaný kremičitan horečnatý v hotových zakúpených prostriedkoch. Spôsobuje ich okamžitú dehydratáciu, je ale neškodný pre ľudí a domáce zvieratá. Takisto sa jeho účinok v pôde mení na prospešný, výživný. Ten sa ale znižuje, resp. je nutné zopakovať aplikáciu počas zavlažovania a výdatných dažďov.    

 

 

 

Čítané: 1086 x