Ako sa zbaviť mravcov?

Datum: 11.01.2022

Otravný lezúci hmyz v domácnosti je nočnou morou nejednej rodiny. Je nepríjemný, poškodzuje zásoby potravín, prenáša rôzne infekcie a zhoršuje celkovú domácu atmosféru. Tak rýchlo, ako sa k vám mravce nasťahujú a namnožia sa, tak dlho (ak nie viac) trvá vykynožiť ich. 

Ako sa zbaviť mravcov

Vzdali ste sa už predstavy o „sterilnej“ domácnosti? Ešte je priskoro, pretože vám ponúkame nasledujúce tipy, ako korigovať výskyt, až sa mravcov natrvalo zbaviť.

Čo vedieť pred výberom odpudzovačov mravcov a iného drobného hmyzu?

Odpudzovače a lapače mravcov používame nielen pri ich zvýšenom až rizikovom výskyte, ale aj ako preventívne prostriedky. Vo väčších domácnostiach ale ťažko od seba odlíšiť tieto dve situácie. Ide o veľmi drobný hmyz, ktorý býva dobre viditeľný až vo väčších zhlukoch. Aj v tomto stave sa rýchlo pohybuje, premiestňuje z jedného na ďalšie miesta. Na prežitie mu postačí zopár omrviniek a tých sa nájde všade dosť. Darí sa mu v malých škárach, v skrinkách, resp. všade, odkiaľ má dobrý prístup k obžive. Takto usídlený drobný hmyz sa navyše rýchlo rozmnožuje.

Pri výbere prostriedkov ako sú napr. lapače lezúceho hmyzu a na odpudenie lezúceho hmyzu a mravcov je vo váš prospech viacero okolností. Jednou z nich je ich drobné, slabé telo. Nevedomky sa tak mravcov zbavíte aj pri bežných domácich prácach, počas upratovania či pri manipulácii s nábytkom. Ďalším benefitom pre vás je ich veľmi citlivý čuch.

Tak ako je pre mravcov nápomocný vo vyhľadávaní zdrojov obživy, rovnako rýchlo ho strácajú pri kontakte s intenzívnymi vôňami. Pritom vôbec nemusí ísť len o chemikálie. Mravcov odpudzuje a postupne strácajú pachovú stopu aj pomocou rôzneho korenia, bylín a bežne používaných domácich ochucovadiel či pochutín.

Bežne používané domáce prostriedky na odpudzovanie mravcov

V každej domácnosti sa nájde ocot, káva alebo prášok do pečiva. Mravcov odpudzujú, navyše na rôzny ďalší drobný hmyz pôsobia až toxicky. Týmito prípravkami pretierame ich cestičky alebo vytvárame zmes na ich likvidáciu. Najčastejšie sa stretávame s kombináciou cukru, jedlej sódy a vody. Rovnako možno použiť nastrúhaný zeler v soli. Uvoľňovaním zelerovej arómy vzniká ďalší účinný odpudzovač lezúceho hmyzu v domácnosti. Taktiež im ich plány dokáže skrížiť vôňa levandule, účinky škorice, klinčekov alebo cédru.   

 

 

   

 

   

Čítané: 712 x